top of page

Muzeum Wirtualne
Antoine'a Cierplikowskiego

Technologia

VR

Klient

Gmina Miasto Sieradz

Branża

Muzea

Cele i wyzwania

GÅ‚ównym celem projektu byÅ‚o ukazanie postaci legendarnego sieradzkiego fryzjera w sposób nieszablonowy i jednoczeÅ›nie designerski. Znacznym wyzwaniem projektu byÅ‚a jego znaczna interdyscyplinarność, w którym trzeba byÅ‚o poÅ‚Ä…czyć aspekty historyczne, artystyczne, a także technologiczne, by jak najlepiej oddać ekscentryczny charakter postaci jakÄ… byÅ‚ Antoine Cierplikowski.

RozwiÄ…zanie

Do projektu zostaÅ‚a wykorzystana technologia wirtualnej rzeczywistoÅ›ci, która ma nieograniczone możliwoÅ›ci w tworzeniu najbardziej artystycznych i abstrakcyjnych wizji. W pierwszym etapie projektu nasz caÅ‚y zespóÅ‚ zapoznaÅ‚ siÄ™ w sposób szczegóÅ‚owy z historiÄ… Antoine’a Cierplikowskiego w celu zrozumienia i wykreowania tożsamej z nim wizji. NastÄ™pnie zostaÅ‚a podjÄ™ta kooperacja z Muzeum Powiatowym w Sieradzu, historykami i kolekcjonerami. Ponadto caÅ‚a sfera artystyczna projektu byÅ‚a kierowana przez znanÄ… polskÄ… artystkÄ™ KorneliÄ™ DzikowskÄ…, z którÄ… nawiÄ…zaliÅ›my wspóÅ‚pracÄ™. Podczas realizacji oprócz standardowego modelowania 3D wykorzystano takie technologie jak skanowanie 3D czy fotogrametria aby wykorzystać eksponaty zwiÄ…zane z postaciÄ… historycznÄ….

Rezultat

Projekt zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ ogromnym sukcesem – Muzeum Wirtualne Antoine’a Cierplikowskiego stanowi obecnie jednÄ… z najwiÄ™kszych atrakcji kulturalnych Miasta Sieradz. UkoÅ„czone Muzeum Wirtualne Antoine’a Cierplikowskiego zÅ‚ożone jest Å‚Ä…cznie z 8 pomieszczeÅ„. Pierwsze pomieszczenie ma charakter wprowadzajÄ…cy, użytkownik uczy siÄ™ sterowania oraz podstawowych informacji dotyczÄ…cych muzeum. NastÄ™pne pomieszczenie to galeria ukazujÄ…ca smutne oblicze biednego Sieradza, z którego mistrz Antoine’a uciekÅ‚ bez grosza przy duszy do wielkiego Paryża. NastÄ™pnie przechodzimy do centralnego pomieszczenia, z którego możemy teleportować siÄ™ do 5 pokoji ukazujÄ…cych najważniejsze sfery życia najsÅ‚ynniejszego polskiego fryzjera: „Antoine Wizjoner”, „Kobiety Antoine’a”, „Wielka Sztuka”, „Inni o Atoinie”, „Ogród”. W pierwszym pokoju „Antoine Wizjoner”, możemy w sposób interaktywny zapoznać siÄ™ z najważniejszymi dokonaniami mistrza. W drugim pomieszczeniu „Kobiety Antoine’a” możemy odsÅ‚uchać opowieÅ›ci o najsÅ‚ynniejszych klientkach króla fryzjerów. W trzecim pomieszczeniu „Wielka Sztuka” znajdziemy eksponaty polskich i francuskich artystów Å›wiatowej sÅ‚awy, w tym zeskanowanÄ… w warszawskiej Królikarni rzeźbÄ™ Xawerego Dunikowskiego. W czwartym pokoju „Inni o Antoinie” możemy zapoznać siÄ™ z materiaÅ‚ami video z lat 60 udostÄ™pnionych przez TelewizjÄ™ PolskÄ…. Ostatni pokój „Ogród” ukazuje powrót Antoine’a do Polski i jego sielankowe życie w Sieradzu.

bottom of page