Zakład Fotograficzny 1949
Technologia
VR
Klient
Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Branża
Edukacja
Cele i wyzwania
Głównym celem projektu było ukazanie mieszkańcom miasta Elbląg realiów życia ich zniszczonego w trakcie wojny miasta, które przechodziło w tamtym okresie przemiany kulturowe. Wyzwaniem było ukazanie historii w sposób atrakcyjny zarówno dla dzieci i młodzieży jak również dla dorosłych. Do innych wyzwań należało wierne odwzorowanie stylu wnętrz z tego okresu, aby jak najbardziej oddać klimat powojennych czasów.
Rozwiązanie
W celu realizacji projektu wykonaliśmy aplikację VR, która w sposób interaktywny pozwoliła użytkownikom całkowicie zanurzyć się w historii powojennego Elbląga. Zaprojektowaliśmy budynek wraz z dwoma pomieszczeniami zakładu fotograficznego z 1949 roku. Wprowadziliśmy również postać fotografa, który zwracając się do użytkownika opowiada różne historie z dawnych czasów. Ponadto wskazuje mu kilka punktowanych zadań do wykonania, które angażują użytkownika, a także wprowadzają elementy rywalizacji.
Rezultat
W ramach zamówienia wykonaliśmy aplikację VR, która składa się z 3 scen. W pierwszej scenie, w której użytkownik zaczyna swoją przygodę, można zobaczyć stary budynek fotografa zaprojektowany w stylu pasującym do regionu i czasu. Dookoła możemy zobaczyć powojenne ruiny miasta. Atmosfera jest mroczna i spowita mgłą co uwypukla trudne i biedne czasy powojenne. W tym miejscu możemy wybrać samouczek bądź rozpocząć rozgrywkę. Lektor zaprasza nas do wejścia przez drzwi zakładu. Po przekroczeniu budynku wita nas fotograf, który za każdym razem wita nas w inny sposób, nawiązujący do realiów tamtych czasów. Znajdujemy się w pomieszczeniu głównym, które we współpracy z specjalistami historycznego wyposażenia wnętrz zostało szczegółowo zaprojektowane. Następnie fotograf zabiera nas do innego pomieszczenia – ciemni, w której użytkownik ma 60 sekund na zebranie jak największej liczby zdjęć powojennego Elbląga na widocznych sznurach. Za każde zebrane zdjęcie użytkownik otrzymuje punkty. Po wykonaniu zadania przenosimy się z powrotem do pomieszczenia głównego. Tam fotograf instruuje nas w kwestii kolejnego zadania, które polega na odnalezieniu zaginionego zdjęcia bramy targowej, które dla każdego użytkownika ukryte jest w innym miejscu. Za odnalezienie zdjęcia użytkownik otrzymuje dodatkowe punkty. Na koniec możemy wpisać się na tablicę wyników, co stanowi dużą atrakcję szczególnie dla młodszych użytkowników.
Aplikacja bawi, a jednocześnie uczy użytkowników w każdym wieku oraz stanowi fantastyczną atrakcję dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych, którzy chcą poznać historię powojennego miasta Elbląg. Ponadto aplikacja promuje innowacyjność instytucji zamawiającej jak i całego miasta.