Zawody Deficytowe
Technologia
VR
Klient
Wojewódzki Urząd Pracy
w Rzeszowie
Branża
Edukacja
Projekt został wykonany we współpracy z CinematicVR
Cele i wyzwania
Głównym celem projektu było utworzenie aplikacji, która pozwoli dzieciom i młodzieży wybrać odpowiednią ścieżkę kariery poprzez zapoznanie się z najbardziej deficytowymi zawodami w województwie podkarpackim. Wyzwaniem projektowym było oddanie najciekawszych obszarów zawodów deficytowych w sposób atrakcyjny i interaktywny.
Rozwiązanie
W celu ukazania najbardziej deficytowych zawodów wykorzystaliśmy dwie technologie: wirtualną rzeczywistość oraz filmy 360. Zaprojektowaliśmy 7 symulatorów VR – każdy posiada po 3 punktowane zadania. W ten sposób uczniowie korzystający z symulatora mogą sprawdzić, w którym kierunku najlepiej sobie radzą i który kierunek jest dla nich najciekawszy. Dodatkowo nagrane zostały filmy 360, które ukazują charakter 15 różnych zawodów. Łącznie nagrano 45 różnych filmów (po 3 filmy na każdy zawód). Każdy film 360 został wzbogacony w interaktywne elementy, które pokazują informacje o każdym zawodzie takie jak potencjalne zarobki czy konieczne wykształcenie.
Rezultat
W ramach aplikacji powstało 7 symulatórów następujących zawodów: kowalstwo artystyczne, operator sprzętu robót ziemno-drogowych, operator urządzeń dźwigowo-transportowych, mechanik samochodowy i diagnosta, spawacz, kosmetyczka i elektryk. Zadaniem kowala artysty było wykonanie procesu kucia oraz montowania i zgrzewania metalowego obrazu, który trzeba było na koniec pomalować. W symulacji operatora robót ziemno-drogowych użytkownik miał okazję obsługiwać młot pneumatyczny, koparko-ładowarkę oraz walec drogowy. Użytkownik wcielając się w rolę operatora urządzeń dźwigowo-transportowych mógł się sprawdzić w rozmieszczeniu ładunków w określonych lokalizacjach, rozmieszczaniu ładunków na wysokości oraz operowaniu żurawiem. Symulacja prac mechanika samochodowego i diagnosty polegała na wymianie opon z letnich na zimowe, wymianie części pojazdu oraz diagnostyce samochodowej. W symulowaniu spawania użytkownicy mieli za zadanie wykonać złącza i spoiny oraz zespawać obiekty 2D i 3D. Jednym z ciekawszych symulatorów okazał się symulator kosmetyczki, w którym dzieci i młodzież mogła wykonać makijaż, pomalować paznokcie, a także wykonać zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego. W symulatorze elektryka użytkownicy mieli szansę spróbować sił w naprawie gniazdka, wymianie kabli czy diagnostyce skrzynki z bezpiecznikami.